تبلیغات
کرمانج و کرد - آغاز کوچ پائیزه عشایر شمال خراسان

آغاز کوچ پائیزه عشایر شمال خراسان

پنجشنبه 29 آذر 1386 , توسط کرمانج کرد

آغاز کوچ پائیزه عشایر شمال خراسان

28 10 2007

مدیركل اداره امور عشایری خراسان شمالی گفت: كوچ پاییزه عشایر این استان به سوی مناطق گرمسیری و قشلاق آغاز شد.

موسی‌الرضا شادمهر اظهار داشت: همه ساله با آغاز فصل سرما عشایر این استان پس از یك دوره هفت ماهه، مراتع ییلاقی را به سوی مناطق قشلاقی ترك می‌كنند.

 آغاز کوچ پائیزه عشایر شمال خراسان

وی افزود: عشایر بهار و تابستان خود را در مناطق خوش آب و هوای دامنه كوههای شاه‌جهان، گلیل و سرانی شیروان، ارتفاعات فاروج، سالوك و آلاداغ سپری كرده بودند.

او گفت: اكنون با سرد شدن هوا عشایر این استان دامهای خود را به سوی مناطق گرمسیر قشلاقی مراوه‌تپه در استان گلستان، مانه‌وسملقان و بخشی از راز و جرگلان، جاجرم و كالیمانی و میاندشت اسفراین كوچ می‌دهند.

آغاز کوچ پائیزه عشایر شمال خراسان

وی افزود: مدت زمان اقامت عشایر در نواحی قشلاقی استان كه از اوایل آبان ماه آغاز می‌شود تا فروردین ماه سال آینده به طول می‌انجامد.

او گفت: به منظور امنیت و كمك به عشایر در مسیر كوچ با نیروی انتظامی، پاسگاه‌ها و اداره‌كل منابع طبیعی استان نیز هماهنگیهای لازم صورت گرفته است.

وی افزود: ایل راههای خراسان شمالی از سه ایل راه اصلی تشكیل شده كه ایل راه شمالی آن شامل مسیر شمال شهرستانهای قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگان و مراوه‌تپه است.

او اظهار داشت: ایل راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستانهای قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوری‌میدان و مراوه تپه است و ایل راه میانی از قوچان تا مانه‌وسملقان در اطراف رودخانه اترك و كالیمانی و مراوه‌تپه است.

مدیركل امور عشایری خراسان شمالی گفت: هر كدام از مسیرهای فوق بیش از ‪ ۴۰۰‬كیلومتر طول دارد.

هم‌اكنون پنج هزار خانوار عشایر با جمعیت حدود ‪ ۳۰‬هزار نفر در قالب دو ایل و ‪ ۳۸‬طایفه با شیوه‌های سنتی كوچ رو و نیمه كوچ در این استان با داشتن ‪ ۹۰۰‬هزار راس دام در خراسان شمالی كوچروی می‌كنند.

منبع:  ایرنا


نظرات : 1 نظر »
Tags : خراسان شمالی, زنان و مردان کرد و کرمانج, فرهنگ